Żyjemy coraz szybciej i wydaje nam się, że możemy zrobić coraz więcej i więcej, a lista „to do” stale rośnie….. podobnie jak nasze oczekiwania.
Stres jest stałym elementem naszego życia, dlatego warto mieć świadomość, iż to my możemy decydować, w jaki sposób aktywujemy nasz mózg i układ nerwowy do działania!
Zadaj sobie pytanie: na ile uważnie reaguję na to czego doświadczam?
A na ile jest to moje automatyczne i nieświadome zachowanie – mój nawyk?
Kiedy stres możemy odczuwać jako „pozytywny zastrzyk energii do działania”?
Odpowiedź może być prosta – tak długo jak potrafimy panować nad sytuacją – czujemy, że mamy kompetencje, aby sobie poradzić, czy też jesteśmy świadomi myśli i emocji, które wywołują u nas odczucie stresu, i potrafimy wyciszyć czy zregenerować nasz organizm w zdrowy dla nas sposób!
Inaczej dzieje się, gdy tracimy energię tak, jakby „uchodziło z nas powietrze wentylem”.
Zdarza się to wtenczas, gdy nie zwracamy uwagi na to, jak często odczuwamy wewnętrzne napięcie czy też zdenerwowanie jak coś dzieje się inaczej niż oczekiwaliśmy.
Reagujemy złością lub dusimy emocje w sobie, a na koniec dnia odczuwamy zmęczenie czy wyczerpanie – nasz organizm słusznie domaga się odpoczynku czy snu.
Jeśli taka sytuacja powtarza się często, to uczymy nasz organizm reagowania w określony sposób w danych sytuacjach – nie mając przy tym świadomości, że to nasz sposób myślenia, przekonania, subiektywna ocena sytuacji – wzbudzają emocje, które pobudzają neuroprzekaźniki i hormony do działania w sposób, który nam nie służy.
Ważne pytanie jest: w jakich sytuacjach odczuwasz stres, który Cię blokuje? Co wtedy myślisz?
A może to lęk, ocena własnych możliwości, czy też brak klarownego planu działania, bądź niepewność wywołują uczucie stresu?
Do czego Cię to prowadzi?
Co może wydarzyć się? jakie możliwości możesz stworzyć jak zapanujesz nad stresem?
Brian Tracy często zadaje pytanie: O jakiej jednej rzeczy ośmielisz się marzyć, gdybyś wiedziała, że nie może Ci się nie udać?
Czego potrzebujesz?
Tak, mówimy tutaj o pewności siebie, której wrogiem jest strach. Tak jak wrogiem Twoich osiągnięć jest strefa komfortu – trwanie w swoich przyzwyczajeniach, gdyż wyjście poza tę strefę wydaje Ci się zbyt stresujące i niepewne.
Jak możesz budować swoją odporność mentalną na stres?
Jakie znaczenie mają pewność siebie i odwaga? Jak je wzmacniać?
Możesz dowiedzieć się jeszcze więcej – poznaj szczegóły i zainspiruj się nowym spojrzeniem na swoją reakcję stres!