Syndrom wypalenia? A jak radzisz sobie w stresujących sytuacjach?
Umiesz odpuszczać, wciskać przycisk STOP i żyć w BALANSIE?
Co oznacza dla Ciebie MINDFULESS w życiu?
Filozof i teoretyk kultury Byung-Chul Han twierdzi, że w każdej epoce występują dominujące choroby. Współcześnie zmagamy się z syndromem wypalenia, czego konsekwencją są zaburzenia nastroju m.in. stany lękowe i depresja.
Często nie zdajemy sobie sprawy, ilu doświadczamy codziennie stresujących sytuacji. Życie toczy się na autopilocie – schemacie własnych reakcji, bez czasu na zatrzymanie się i posłuchanie co mówią mi emocje, uczucia? Czy jak i gdzie odczuwam stres w moim ciele? Dostrzegamy tylko krytyczne zdarzenia, które zmuszają nas do zatrzymania się, ale to bywa zwykle bolesne.
Mamy tendencję do niedostrzegania lub ignorowania sygnałów, które wysyłają nam emocje. Powstrzymuje nas obawa przed tym, co może się stać, gdy zatrzymamy się. A przecież, to jest szansa, aby przemyśleć, co mogę zmienić w swoim zachowaniu, myśleniu, aby wyjść z błędnego koła napędzanego przez nierozwiązany problem i niewłaściwą strategią radzenia sobie ze stresem czy bólem, będące konsekwencją trwania w „utknięciu”.
Odpuść sobie. Zatrzymaj się i daj sobie szansę na lepszą zmianę!
Dzięki rozwijaniu umiejętności uważnego życia (mindfuless in life), odzyskujemy połączenie umysłu z ciałem, które tracimy przynajmniej kilka razy dziennie, doświadczając różnych sytuacji stresowych, lub bólu psychicznego czy fizycznego.
Różne życiowe sprawy sprawiają, że umysł jest w zupełnie innym miejscu niż ciało. Znamy te sytuacje doskonale. Podczas jazdy samochodem czy śniadania, nasz umysł jest przy biurku i pisze maile, czy prowadzi rozmowę z klientem czy partnerem.
Mindfuless – praktykowanie uważności w codziennym życiu sprawia, że umysł jest tam, gdzie jego ciało. Zamiast być „tam i wtedy” jesteśmy „tu i teraz”. Będąc w chwili obecnej, połączeni z naszym ciałem i uczuciami, możemy lepiej sterować naszym życiem, uwalniając się od wczorajszych myśli i schematów i tworzyć nowe lepsze rozwiązania – obecnie jest to jedna z najważniejszych życiowych kompetencji!
Praktykowanie mindfulness – uczy utrzymywania części umysłu (kierowanej uwagi) na tym, co w chwili obecnej robisz. Rozwijasz mózg tworząc nowe połączenia neuronalne i doskonaląc m.in. umiejętności poznawcze – koncentracji uwagi, zapamiętywanie, obniżasz wrażliwość mózgu na odczuwanie niepokoju, lęku.
Zacznij kierować swoją uwagę na to, co robisz i poczuj to. Kiedy prowadzisz samochód, poczuj, jak siedzisz, jakie to uczucie trzymać ręce na kierownicy oraz reagować ciałem na to, co dzieje się w otoczeniu – ruch pojazdu, przyspieszenie, zwolnienie, co czujesz? Jak reaguje Twoje ciało?
Idziesz na spacer czy do biura – poczuj jak stawiasz kroki? Poczuj wiatr i powietrze wokół Ciebie. To właśnie ciało dzięki naszym zmysłom pozwala kontaktować się z rzeczywistością. Dlatego umysł, który nie ma połączenia z ciałem, ma zakłócony przepływ informacji dostarczanych przez organizm. Utrzymywanie świadomości w zmysłach pozwala nam uspokoić się, być w kontakcie ze sobą i otoczeniem. Dodatkowo co jest jeszcze ważne – mamy możliwość doświadczyć „Felt sense – poczucie czucia”, np. „motyli w brzuchu” przestajemy odczuwać pustkę lub „bycie za szybą”.
Naciśnij STOP i praktykuj uważność na co dzień!
Podzielę się z Wami moją codzienną praktyką, która oparta jest na badaniach naukowych HeartMath Institute®. Jest to sprawdzona metoda połączenia uważności umysłu i serca. W praktykach opracowanych przez HeartMath chodzi o wprowadzenie nawyku oddychania przez serce i doceniania.
- Rozpoczynam od włączenia mentalnego przycisku, który nazwałam: STOP – ZATRZYMAJ SIĘ.
- Biorę 3 oddechy stosując jedną z technik głębokiego oddychania np. „oddech kwadratowy” – wdech (liczę do 4), zatrzymanie (liczę do 4), wydech (liczę do 4), zatrzymanie (liczę do 4) – i tak powtarzam kolejne 2 razy.
- Zaczynam praktykę Heart Coherence®. Oddycham kierując swoją uwagę na serce, następnie przywołuję odczucie spokoju, radości (tutaj pomaga mi wizualizacja miejsc, osób czy ukochanego zwierzaka😊). Pozostaję z tym odczuciem, spokojnie oddychając przez serce. Tak się synchronizuję i nastrajam połączenie umysł-ciało na początku dnia i pod koniec dnia.
- W zależności od sytuacji łączę tą technikę z innymi praktykami mindfulness, ucząc mój organizm, iż to, czego doświadcza jest chwilowe, i może w parę chwil wróć do równowagi, po wytrąceniu się z balansu w sytuacji stresowej.
Jeśli chcesz zobaczyć jak stresowe sytuacje, których ostatnio doświadczał_ś mogą wpływać na zdrowie, wypełnij poniższy test i podejmij działanie!
Zapraszam Cię też na cotygodniowe warsztaty, które ruszają już we wrześniu!
A jeśli chcesz praktykować mindfulness indywidualnie – zapraszam Cię na konsultacje stacjonarnie we Wrocławiu i online:
Do zobaczenia 😊
_____
Beata Krzos
Wellbeing coach, Trenerka biofeedback, Konsultantka Odporności Psychicznej, HeartMath® Certified Practitioner