Wellbeing jako remedium na stres i produktywność osobistą?

Wiele firm oferuje świadczenia promujące zdrowy styl życia, aby wspierać swoich pracowników i zmniejszać stres w miejscu pracy. Na ile te dotychczasowe działania sprawdziły się w okresie pandemii?

W tym właśnie czasie ujawniły się kluczowe wyzwania, które już wcześniej istniały, ale to pandemia COVID-19 sprawiła, iż nabrały większej intensywności. Problemy z radzeniem sobie z obowiązkami zawodowymi, rodzinnymi i/lub edukacyjnymi, pośrednio lub bezpośrednio potęgują odczuwalny stres, ujawniający się w miejscu pracy. Przeprowadzone w 2020 roku badania przez Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego badania wyraźnie wskazują, iż konsekwencją tych problemów było nasilenie objawów depresji (28,9%) i lęku uogólnionego (31,4 %) kobiet oraz odpowiednio (23,9%) depresji i (25,5%) lęku uogólnionego mężczyzn w grudniu 2020 r. Więcej (http://psych.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/98/2021/01/Raport_objawy_depresji_leku_IV_fale.pdf

Zdrowie psychiczne pracownika to kluczowa rola w sukcesie zawodowym

Korzyści z dobrego samopoczucia stały się ważne w 2020 roku z oczywistych powodów. Wiele firm zaczęło dostrzegać, iż zdrowie psychiczne odgrywa kluczową rolę w sukcesie pracownika w pracy. Nie ma wątpliwości, że wymagania związane z pracą i łączenie jej z innymi obowiązkami mogą być częstym źródłem stresu dla pracowników.

Czy firmy są gotowe iść na całość, aby wspierać pracowników i promować zdrowie psychiczne? 

Jaki program może być doskonałym przykładem dobrze przygotowanych zadań do osiągania korzyści zdrowotnych?

Badania stanu zdrowia psychicznego i wsparcie w radzeniu sobie z obowiązkami rodzinnymi  umożliwiają pracownikom wykonywanie ich pracy w sposób najbardziej efektywny, nawet w trudnych czasach. Kampanie mające na celu podnoszenie świadomości zmniejszają również piętno otaczające zdrowie psychiczne.

Pandemia COVID-19 zmieniła formę naszej pracy, często zmuszając do wykonywania jej w sposób zdalny. Jakie są zatem największe wyzwania związane z pracą zdalną?

Akademia Wellbeing opracowała Program Wellbeing Compass, który oparty jest na 4 filarach dobrostanu:

Kluczową wartością dobrostanu budowanego w ramach Programu Wellbeing Compass  jest osobista produktywność i dobre samopoczucie, budujących odporność psychiczną i poczucie bezpieczeństwa, oparte na:

  • rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami, obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi,
  • budowaniu umiejętności zarządzania priorytetami i czasem z zachowaniem zdrowego balansu praca-dom,
  • ulepszaniu umiejętności komunikacji w budowaniu pozytywnych relacji,
  • rozwijaniu umiejętności zarządzania emocjami,
  • kształtowaniu nawyku dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne,
  • rozwijaniu umiejętności zarządzania stresem,
  • psychoedukacji i rozwijania zintegrowanej osobowości w zgodzie z wartościami, preferencjami i talentami,
  • narzędziach i usługach wspierających powyższe działania.

Akademia Wellbeing Challenge

Zapraszamy Was do świętowania wspólnie z nami Światowego Dnia Wellbeing’u. Z tej okazji stworzyliśmy  WELLBEING CHALLENGE, do którego może dołączyć każdy z Was. Wellbeing challenge polega na wykonywaniu drobnych zadań z kalendarza, codziennie przez 30 dni. Wyzwanie uczy jak zwiększyć swój komfort psychiczny, jak podnieść swoją samoocenę i poprawić swój dobrostan, dzięki małym krokom w ciągu dnia. 😊

Zachęcamy do podjęcia wyzwania i oznaczania nas w trakcie jego realizacji w swoich mediach społecznościowych pod hashtagiem #akademiawellbeingchallenge. Z radością będziemy śledzić Wasze działania. 

30 dni dla poprawy swojego osobistego samopoczucia zacznij już dziś wspólnie z Nami!